Різновид гайок
Гайка — кріпильний виріб з різьбовим отвором, утворює з'єднання за допомогою гвинта, болта або шпильки.
Зазвичай, гайки виготовляються шестигранної форми під гайковий ключ, але можуть бути і квадратними, круглими з насічкою, з виступами під пальці («баранці») або іншої форми.
Гайки из углеродистых нелегированных и легированных сталей разделяются по классу прочности 4; 5; 6; 8; 9; 10; 12 — для гаек с нормальной высотой, равной или более 0,8d; 04; 05 — для гаек с номинальной высотой от 0,5d до 0,8d. Класс прочности обозначен числом при умножении которого на 100 получают значение напряжения от испытательной нагрузки в МПа и указывает на наибольший класс прочности болтов, с которыми они могут создавать соединение. При этом сочетании, происходит разрушение стержня болта раньше, чем резьбы, что позволяет легко выявить разрушение крепёжного изделия.
Гайки, як правило, виготовляються на верстатах-автоматах з автоматної сталі.
В основному гайки застосовуються в механіко-складальних виробництвах від конструктора дитячого автомобіля до будівництва мостів та інших інженерних ідей. Гайка має безліч різновидів і назв від сантехніки і інших найменувань таких як :
- шестигранні
- шестигранні з фланцем
- кругла зі шліцом на торці
- прорізні (корончаті)
- колпачковиє
- гайки-баранчики
- рим-гайки
- Моменти затягування метричних болтів, гвинтів і гайокЗначення крутного моменту для конкретного розміру болта залежить від: Матеріалу та класу міцності болта. Матеріалу деталей, що з'єднуються (сталь, кольоровий метал або пластик). Наявність або відсутність антикорозійного покриття у гвинта. Чи є кріплення сухим, чи в мастилі. Довгі різі.
- Чи можна повторно використовувати болтиПеред повторним використанням болтів завжди треба враховувати рівень безпеки збирання й економічні чинники. Механікам часто бракує ключової інформації — наприклад, про те, чи перевищена робоче навантаження на вузол, чи то він занадто сильне нагрівання. Оскільки втомлені тріщини важко виявити, використання нового болта (гвинта, гайки або шайби) часто рекомендується з міркувань безпеки, а також для того, щоб уникнути юридичних наслідків.